​​​​​​In 1765 the Long Hunters came to the East bank of Station Camp Creek and declared this to be ...

The Home of the Bison


TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Cane Ridge
7-0
12-1
Beech
5-2
8-4
Hillsboro
5-2
7-5
Gallatin
4-3
6-5
Hendersonville
4-3
7-3
Station Camp
2-5
4-6
Hunters Lane
1-6
1-9
Glencliff
0-7
0-10



ALL-TIME REGION STANDINGS


TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Beech
7-0
15-0*
Mt. Juliet
6-1
12-2**
Wilson Central
5-2
8-3
Station Camp
3-4
5-6
Gallatin
2-5
3-7
Hendersonville
2-5
4-6
Portland
2-5
5-6
Lebanon
1-6
1-9
* Class 5A state champion
** Class 6A semifinalist


TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Station Camp
5-1
10-2
Pearl-Cohn
5-1
11-3*
White House
5-1
9-4
Sycamore
2-4
6-4
Greenbrier
2-4
6-6
DeKalb County
1-5
2-8
Macon County
1-5
2-8
* Class 3A state semifinalist
 


TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

White House
6-0
12-2*
Station Camp
5-1
9-4
DeKalb County
4-2
9-3
Sycamore
3-3
7-5
Greenbrier
2-4
5-5
Macon County
1-5
1-9
Pearl-Cohn
0-6
1-9
* Class 3A state semifinalist



TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Lipscomb Academy
6-0
14-1*
Goodpasture
5-1
9-3
Houston County
4-2
6-6
Westmoreland
3-3
5-6
East Robertson
2-4
4-6
Station Camp
1-5
4-6
Stewart County
0-6
1-9
* Class 2A state runner-up



TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Mt. Juliet
5-0
12-1
Hendersonville
4-1
7-4
Lebanon
3-2
7-4
Rossview
2-3
7-4
Wilson Central
1-4
3-7
Station Camp
0-5
3-7




TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Greenbrier
6-0
9-3
Pearl-Cohn
5-1
9-3
White House
4-2
7-5
Macon County
3-3
5-6
Sycamore
2-4
4-6
Station Camp
1-5
1-9
DeKalb County
0-6
0-10


TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Beech
6-1
8-3
Gallatin
6-1
7-4
Hendersonville
5-2
11-4*
Mt. Juliet
5-2
9-3
Lebanon
2-5
4-6
Wilson Central
2-5
3-7
Station Camp
1-6
1-9
Portland
1-6
1-9
* Class 5A state runner-up



TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Hendersonville
6-1
10-2
Hillsboro
6-1
9-4
Beech
5-2
8-4
Cane Ridge
5-2
8-3
Station Camp
3-4
4-6
Gallatin
2-5
4-6
Hunters Lane
1-6
1-9
Glencliff
0-7
2-8



2004 - REGION 4, CLASS 2A

ALL-TIME REGION STANDINGS

2008 - REGION 4, CLASS 3A

2015 - REGION 6, CLASS 5A


TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Mt. Juliet
5-0
10-1
Lebanon
3-2
5-6
Hendersonville
3-2
6-5
Rossview
3-2
6-5
Wilson Central
1-4
3-7
Station Camp
0-5
1-9



2016 - REGION 6, CLASS 5A

2003 - REGION 4, CLASS 2A

2012 - DISTRICT 9, CLASS 3A

2018 - REGION 4, CLASS 6A

2005 - REGION 4, CLASS 3A

2007 - REGION 4, CLASS 3A

For game scores through the years, click HERE.


TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Beech
6-1
13-2*
Mt. Juliet
6-1
9-2
Gallatin
5-2
9-4
Hendersonville
5-2
7-4
Lebanon
2-5
4-6
Station Camp
2-5
3-7
Wilson Central
2-5
2-8
Portland
0-7
0-10
* Class 2A state champion


2017 - REGION 4, CLASS 6A


TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Hendersonville
7-0
10-2
Beech
5-2
6-6
Gallatin
5-2
7-4
Mt. Juliet
4-3
5-6
Station Camp
3-4
5-6
Wilson Central
3-4
4-6
Portland
1-6
1-9
Lebanon
0-7
0-10



2006 - REGION 4, CLASS 3A


TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Mt. .Juliet
7-0
13-1*
Gallatin
6-1
10-2
Hendersonville
5-2
9-5
Beech
4-3
8-5
Station Camp
3-4
6-6
Wilson Central
2-5
2-8
Lebanon
1-6
2-8
Portland
0-7
0-10
* Class 6A state semifinalist


2009 - DISTRICT 9, CLASS 3A

2010 - DISTRICT 9, CLASS 3A

Copyright © Station Camp High School Football  |   Privacy Policy


TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Station Camp
6-1
9-3
Beech
5-2
6-5
Hendersonville
5-2
11-4*
Gallatin
4-3
8-5
Wilson Central
4-3
6-5
Mt. Juliet
3-4
4-6
Lebanon
1-6
2-8
Portland
0-7
0-10
* Class 6A state runner-up


2014 - DISTRICT 9, CLASS 3A

2013 - DISTRICT 9, CLASS 3A

2011 - DISTRICT 9, CLASS 3A


TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Station Camp
5-1
10-2
Pearl-Cohn
5-1
10-4*
White House
4-2
7-5
Sycamore
3-3
9-4
Macon County
3-3
5-5
Greenbrier
1-5
3-7
DeKalb County
0-6
1-9
* Class 3A state semifinalist



TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Lipscomb Academy
6-0
12-2*
Goodpasture
5-1
9-4
East Robertson
4-2
7-5
Westmoreland
2-4
5-5
Station Camp
2-4
5-6
Houston County
1-5
3-7
Stewart County
1-5**
1-9
* Class 2A state  semifinalist


**- Forfeit win over Station Camp



TEAM

REGION

W/L

OVERALL

W/L

Lipscomb Academy
6-0
14-1*
Goodpasture
5-1
9-3
Houston County
4-2
6-6
Westmoreland
3-3
5-6
East Robertson
2-4
4-6
Station Camp
1-5
4-6
Stewart County
0-6
1-9
* Class 2A state runner-up